Nápověda

Obsah databáze

Tato databáze primárně eviduje kopie středověkých herbářů, které se dochovaly v rukopisech ve sbírkách českých památkových institucí. Kopie téhož textu jsou seskupeny pod společným unifikovaným názvem (viz Názvy). Databáze také zaznamenává nezbytná metadata pro identifikaci rukopisu, jehož je herbář součástí. Pokud byl rukopis digitalizován a je dostupný online, odkazujeme na něj.

Databáze také obsahuje analýzu obsahu vybraných herbářů. Momentálně je rozsah této části omezen pouze na několik kopií dvou herbářů, De virtutibus herbarum (Galganum) a Herbarius, Cristannus de Prachaticz.

Středověké herbáře obsahují nejen rostliny, proto se používá obecnější termín „jednoduché léčivo". Tam spadají i minerály nebo živočišné produkty.

Sekce věnovaná středověkým názvům jednoduchých léčiv shlukuje totožná jednoduchá léčiva pod unifikovaným názvem.

Sekce věnovaná moderním názvům jednoduchých léčiv reprezentuje naše současné vědecké chápání botaniky a pokouší se ji namapovat na obsah herbářů. To však není vždy možné. Pokud je léčivem rostlina, odkazuje platforma do botanických databází.

Základní struktura databáze

Instituce

└─ Rukopisy

         └─ Kopie herbářů

                  └─ Položky herbářů

                            └─ Středověké názvy jednoduchých léčiv

                            └─ Moderní názvy jednoduchých léčiv

Detailní popis celé datové struktury je možné prostudovat v technické dokumentaci.

Prohlížení a vyhledávání v databázi

Obsah databáze je možné prohlížet v šesti hlavních náhledech: Kopie herbářů, Názvy, Rukopisy, Instituce, Jednoduchá léčiva (středověké názvy) a Jednoduchá léčiva (moderní názvy). Většina z nich umožňuje základní filtrování, vyhledávání a řazení dat.

Vpravo nahoře je také k dispozici základní plnotextové vyhledávání napříč celou platformou.

Exportování dat z databáze

Následující typy dat je možné exportovat do CSV:

Obsah databáze je také dostupný přes GET požadavek na REST API. Návěští polí odpovídá jejich strojovým názvům tak, jak jsou popsané v dokumentaci. Přes REST API je možné data filtrovat podle ID a typu. Podrobný návod najdete v technické dokumentaci. K dispozici dáváme několik formátů:

Pojmy z řízených slovníků:

K datům lze přistoupit také ve formátu Dublin Core přes OAI-PMH: https://herbaria.phil.muni.cz/oai/request?verb=ListRecords&metadataPrefix=oai_dc